Larpit
Juhlavuoden kunniaksi larpit tarjoavat laajan kirjon eri lajityyppejä ja pelityylejä: perinteistä fantasiaa, kauhua, huumoria, viihdettä aikuiseen makuun ja ajanvietettä kaiken ikäisille.
pe 19:00 - 21:00 | Entäs ne hevoset: Ensimmäinen pelautus | Ulkona |
la 12:00 - 17:00 | Mielisairaalan kesäretki | Rantasauna |
la 13:00 - 16:00 | Myrskyn aika: Unia hiekasta ja raudasta | Gorsu |
la 14:00 - 16:00 | Entäs ne hevoset: Toinen pelautus | Ulkona |
la 14:00 - 18:00 | Lohikäärme Malystryxin aarre: Ensimmäinen pelautus | Ulkona |
la 16:00 - 19:00 | Hippilarp X - Good Vibrations | Ulkona |
la 16:00 - 20:00 | Imperiumin viholliset: Ensimmäinen pelautus | JMT 3A |
la 22:00 - su 03:00 | Opus77 | Gorsu |
su 10:00 - 11:00 | Musta Alligaattori - Brief | Aula |
su 12:00 - 15:00 | Musta Alligaattori | Rantasauna |
su 13:00 - 17:00 | Imperiumin viholliset: Toinen pelautus | JMT 3A |
su 13:00 - 17:00 | Lohikäärme Malystryxin aarre: Toinen pelautus | Ulkona |
Entäs ne hevoset
Ensimmäinen pelautus | |
---|---|
Aika: | pe 19:00 - 21:00 |
Paikka: | Ulkona |
Toinen pelautus | |
---|---|
Aika: | la 14:00 - 16:00 |
Paikka: | Ulkona |
Järjestäjä: Jani Komppa
Ryhmä muistinsa menettäneitä ihmisiä havahtuu kertakäyttöiset suojavaatteet päällä ja tatuoinneilla merkittynä keskellä Ropecon 2003 -tapahtumaa. Kaikki ovat varmoja, että jotkut tai jokin on heidän perässään. Lisäksi taustalla on tunne jostain pahaenteisestä tapahtumasta, joka tulee tapahtumaan tai mahdollisesti on jo tapahtunut.
Onneksi tapahtumaan osallistuvat ihmiset eivät ainakaan näytä kiinnittävän paljoa huomiota mihinkään outoon ja tässä joukossa saa olla todella erikoisen näköinen ennenkuin herättää liikaa huomiota. Ehtivätkö ryhmän jäsenet saada muistinsa takaisin ja selvittää mistä on kyse vai onko turvaan pääsy tärkein tavoite?
Cthulhu-larppi, n. 20 henkeä.
Hippilarp X - Good Vibrations
Aika: | la 16:00 - 19:00 |
---|---|
Paikka: | Ulkona |
Järjestäjät: Olli Hakkarainen, Pekka Tolvanen
Mystinen teininero tohtori X on tällä kertaa ottanut tähtäimeensä jotakin elämää suurempaa: rauhan maailmaan ja ihmisille hyvän tahdon! Luvassa on siis... hyviä viboja ja groovya fiilistä!
Niinpä aikakone kuljettaa hipit vuoden 2003 Ropeconiin aktivoimaan mystistä maailmanrauhan ja hyvien vibojen konetta. Kaikki ei kuitenkaan toimi aivan suunnitellusti ja mukaan tempautuu muutakin porukkaa.
Oudon sattuman kautta myös paikalliset ja kauempaa tulleet uushipit ja hämärät kultistit saapuvat joukolla auttamaan tässä missiossa, mutta saattavat houkutella perässään hieman eri tavoin suhtautuvaa ainesta...
Onnistuuko tohtori X:n megalomaaninen suunnitelma? Tuleeko maailmasta mukava paikka kaikille elää?
Tule ja ota selvää!
Huumorilarp, 100 henkeä.
Imperiumin viholliset
Toinen pelautus | |
---|---|
Aika: | su 13:00 - 17:00 |
Paikka: | JMT 3A |
Ensimmäinen pelautus | |
---|---|
Aika: | la 16:00 - 20:00 |
Paikka: | JMT 3A |
Järjestäjät: Laura Kalli, Katri Lassila
Synkkä sumu kiertelee Lontoon syrjäkujien varjoissa. Kaasulamput luovat kelmeät valoympyrät kaduille, joilla kävelee joitakin tummiin vaatteisiin ja silintereihin pukeutuneita henkilöitä. Minne he ovat matkalla tähän epäkristilliseen aikaan? Mitä synkkiä salaisuuksia kätkeytyy heidän ohittamiensa ränsistyneiden hökkeleiden ovien taa? Kuningatar Viktorian Lontoo hehkuu kätkettyä kauhua ja tuskaa. Onko uuden vuosikymmenen kynnyksellä valmisteilla jokin kammottava suunnitelma, valkeneeko vuosi 1890 hautajaiskellojen surulliseen pauhuun?
Viktorian aikaa Conan Doylen, Poen, Chestertonin, Lovecraftin yms. viitoittamalla tiellä, 10 henkeä.
Lohikäärme Malystryxin aarre
Ensimmäinen pelautus | |
---|---|
Aika: | la 14:00 - 18:00 |
Paikka: | Ulkona |
Toinen pelautus | |
---|---|
Aika: | su 13:00 - 17:00 |
Paikka: | Ulkona |
Järjestäjä: Anna Nokso-Koivisto
Advanced Dungeons&Dragons -roolipeliin pohjaava fantasiapeli liikkuu sujuvasti Forgotten Realms ja Dragonlance -maailmoissa. Pelottavan lohikäärme Malystryxin aarre on kadonnut ja sitä lähtee tavoittamaan monta erilaista joukkoa, kuka mistäkin syystä.
Joukot koostuvat useimmiten seikkailijoista, mutta joukossa on myös pappeja ja papittaria, jopa kaaoksen seuraajia. Mikä ryhmistä löytää aarteen ensimmäisenä? Onko joukoissa pettureita, varkaita tai ainoastaan oman etunsa tavoittelijoita? Liittoutuvatko joukot keskenään? Sen saat selville pian astumalla mukaan aarrejahtiin!
30-40 henkeä. Peli pelataan koko conin alueella ja pelin kesto saattaa olla lyhempi kuin ohjelmassa ilmoitettu.
Mielisairaalan kesäretki
Aika: | la 12:00 - 17:00 |
---|---|
Paikka: | Rantasauna |
Järjestäjät: Juho Mattila, Matti Rustanius
Kuopiossa sijaitseva Niuvanniemen mielisairaala on vaikeahoitoisiin ja kriminaalisiin potilaisiin erikoistunut hoito- ja koulutuslaitos. 8.-10.8. sairaalan suljetun A-osaston potilaille järjestetään terapiatarkoituksessa kesäretki pääkaupunkiseudulle.
Homma ei kuitenkaan mene aivan putkeen ja retkibussi suistuu tieltä Helsingin Lauttasaaressa. Kun rytäkästä on selvitty, huomataan, että viisitoista potilasta on karkuteillä. Poliisi hälytetään avuksi etsintöihin, mutta potilaat ovat kadonneet kuin maan nielemänä.
Noin 15 pelaajaa.
Musta Alligaattori
Aika: | su 12:00 - 15:00 |
---|---|
Paikka: | Rantasauna |
Järjestäjät: Minna Anttila, Janne Hurskainen
Eletään nykyaikaa, mutta vaihtoehtoista todellisuutta missä rikkaat ja kauniit hallitsevat. Rikkaat suuressa viisaudessaan runnoivat läpi lain joka kieltää kaiken fiktiivisen materiaalin levittämisen, katsomisen tai harrastamisen. Tämä tarkoitti kaiken kaunokirjallisuuden, elokuvien, larppaamisen ja muun kuolemista. Tästä suivaantuneena nuori köyhälistö nousi kapinaan ja perusti terroristijärjestön nimeltä Musta alligaattori.
Musta alligaattori on nyt tehnyt muutaman hyvin pieniluontoisen onnistuneen terroristi-iskunsa, mutta yleisesti arvellaan, että tältä järjestöltä puuttuu rahoitus tehdä minkäänlaisia pysyviä muutoksia.
Tämä tilanne on vihdoin muuttumassa. Musta alligaattori on kaapannut muutaman suuren yhtiön johtotason henkilön ja vaativat heistä miljoonalunnaita. Panttivangeiksi on otettu myös neuvotteluvalteiksi ja lisäturvaa tuomaan kaikki mahdolliset "viattomat" siviilit mitä järjestö on saanut käsiinsä.
Pelaajat voivat valita, haluavatko pelata terroristia, panttivankia tai HRT-iskujoukon jäsentä, mutta terroristien määrä on rajoitettu ja HRT-iskujoukon jäsenet ovat statistin roolissa. Peli pelataan laukaus-säännöillä ja eläytyen. Tarkoituksena on luoda elokuvamainen tunnelma, jossa tunteiden näyttämistä ei tule pelätä. Terroristien ja HRT-iskujoukon pelaajien toivotaan tuovan oman airsoft-aseensa tai muun asepropin. Kaikkien airsoft-aseiden piipuissa pitää olla kumitulppa. Ulkona käytettävien airsoft-aseiden tapauksessa piipun suun ympärillä lisäksi punainen kangas tai kumiesine. Noin 20-30 pelaajaa
Musta Alligaattori - Brief
Aika: | su 10:00 - 11:00 |
---|---|
Paikka: | Aula |
Järjestäjä: Minna Anttila
Musta Alligaattori -elopelin brieffi larp-infon edessä.
Myrskyn aika: Unia hiekasta ja raudasta
Aika: | la 13:00 - 16:00 |
---|---|
Paikka: | Gorsu |
Järjestäjät: Mike Pohjola, Taika Helola
Myrskyn aika: Unia hiekasta ja raudasta
Pakenemme eilisen muistoilta suoraan kohti pelkäämäämme huomista. Luolaholvi, ikuinen odotus, kirottu aarre, vahvimman oikeus, murhetta ja epätoivoa.
Live-roolipelissä Unia hiekasta ja raudasta herää Myrskyn aika -roolipelikirjassa esitelty Valenorin maailma eloon, ja tarjoaa uskomattoman seikkailun korkeintaan viidelletoista pelaajalle. Hahmot ovat ritareita, taiteilijoita ja pappeja - kaikki tekemässä jotain mitä heidän ei pitäisi.
Pelaajilta odotetaan fantasiaseikkailijahenkistä pukeutumista. Maailman tunteminen ennen peliä ei tarpeellista. Peli on tunnelmaltaan seikkailua, sisällöltään etupäässä keskustelua.
Opus77
Aika: | la 22:00 - su 03:00 |
---|---|
Paikka: | Gorsu |
Järjestäjä: JTuomas Harviainen
Vahvasti eläytymispainotteinen peli kahdelletoista täysi-ikäiselle pelaajalle. Joukko vapaaehtosia on ilmoittautunut huomattavaa korvausta vastaan testaamaan tohtori Julius Sepposen uutta erittäin kokeellista psyykelääkettä. Osallistujilta odotetaan ennen kaikkea kykyä keskittyä hahmojen tunnetiloihin ja paneutumista mahdollisten mielenterveydellisten ongelmien aiheuttamiin haasteisiin. Teemana ennalta arvaamattomuus, tyylilajina inhorealismi.
Io Pan! Se parhaiten nauraa jolla on vahvin lääkitys!
12 pelaajaa, K-18